طرز تهیه شیرین پلو | شمسی خانوم

طرز تهیه شیرین پلو

شیرین‌ پلو ، معمولا یکی از غذاهای سفره‌های رنگین عروسی و مهمانی‌های بزرگ است. بسیاری از طرفدارانش، آن را غذایی سخت و وقت‌گیر می‌دانند. اما واقعیت این است که تهیه این غذای ایرانی، دشوارتر از غذاهای دیگر نیست.

طرز تهیه خورش آش بلغور

مواد لازم

برنجهشت پیمانه
شکردو پیمانه
خلال پسته و بادامیک پیمانه
خلال پوست نارنج یا پرتقالیک پیمانه
زعفران ساییدهیک قاشق مرباخوری
نمکبه مقدار لازم
روغنبه مقدار لازم
کوفته قلقلی یا فیله مرغ زعفرانیبه مقدار لازم

طرز تهیه شیرین‌ پلو

شکر را با یا یک پیمانه آب در قابلمه برای پنج تا شش دقیقه بجوشانید. و سپس از صافی ریز رد کرده و دوباره به قابلمه برگردانید. خلال بادام  پسته را آب بکشید و روی خلال پوست پرتقال بریزید. این کار به عطردار شدن شیرین پلویی که آماده می‌کنید کمک می‌کند و به آن طعمی خاص می‌دهد.

خلال پوست پرتقال را در شربت شکر بریزید و برای پنج تا شش دقیقه دیگر هم بجوشانید. تا عصاره پوست پرتقالها خوب بیرون بیاید و به شربت وارد شود. سپس قابلمه را از روی آتش بردارید و منتظر خنک شدنش بمانید.

برنج را آبکش کنید. در همین زمان فیله‌ها را سرخ کرده و با زعفران طعم‌دار کنید. یا اینکه گوشت چرخ‌کرده را به شکل قلقلی آماده کرده و با کمی زعفران دم بدهید. و باقی زعفران دم شده را کنار بگذارید تا بعدا آن را روی برنجتان بریزید. درست مثل مرصع پلو، زعفران فراوان راز خوشمزه شدن این برنج است.

نیم پیمانه آب روغن در قابلمه داغ کنید و نیمی از برنج آب‌کش را با کفگیر روی آب روغن بریزید. سپس قطعه‌های مرغ یا گوشت را روی برنج بچینید. و نیمی از خلال بادام و پسته را با قاشق سوراخ‌دار از شربت شکر بگیرید و روی مرغ یا کوفته قلقلی‌ها بپاشید.

باقی برنج را روی گوشت یا مرغ کوت کنید. و در قابلمه را گذاشته و آن را روی شعله‌پخش‌کن با حرارت ملایم بگذارید. بعد از ۱۰ تا ۱۲ دقیقه که برنج بخار کرد، مخلوط زعفران، روغن و شربت شکر را روی برنج بریزید. سپس دم‌کنی را روی قابلمه گذاشته و برای ۴۵ دقیقه روی حرارت کم، به برنج برای دم شدن فرصت دهید.

برنج را قبل از ته‌دیگ شدن از روی اجاق بردارید و در دیس بکشید. می‌توانید کوفته‌قلقلی یا مرغ‌ها را دور دیس بچینید. و روی برنجی که سرو کرده‌اید، کمی دارچین هم بپاشید و آن را با باقی مانده خلال‌ها تزیین کنید.

پلو
شیرین پلو

طرزتهیه شیرینی برنجی گل رز

دیدگاه‌ها و پرسش‌ها 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *