طرز تهیه رشته پلو | شمسی خانوم

طرز تهیه رشته پلو

رشته پلو یک غذای ساده و خوش طعم ایرانی است. در داستانهای قدیمی نقل شده است که هر بار گرفتاری یا سردرگمی در خانواده ای پیش می آمد، این غذا را تهیه می کردند. تا به اصطلاح سر رشته ی کار خود را پیدا کنند. خصوصا در شب چهارشنبه سوری که به نیت سال جدید این غذا طبخ میشد.

طرز تهیه رشته پلو

مواد لازم

برنج4 پیمانه
رشته پلویی2 پیمانه
گوشت چرخکرده400 گرم
پیاز متوسط1 عدد
آرد نخودچیبه مقدارکم
زعفران دم کرده2 قاشق سوپخوری
نمک، زردچوبه، فلفل سیاهبه میزان لازم

طرز تهیه رشته پلو

برای یک رشته پلوی خوش طعم، برنج را از چند ساعت قبل با مقدار کمی نمک خیس می کنیم. سپس مثل باقی پلوها آبکش می کنیم. با این تفاوت که دو سه دقیقه قبل از آبکشی، رشته را در آن می ریزیم و مخلوط می کنیم.

کف قابلمه کمی روغن می ریزیم. ته دیگ مورد نظرمان را می کذاریم. زعفران آب کرده را روی آن می ریزیم و رشته پلو را با حرارت بسیار کم، دم می کنیم.

گوشت چرخکرده را با پیاز رنده شده آب گرفته و نمک و ادویه مخلوط می کنیم. کمی ورز می دهیم. اگر انسجام لازم را نداشت، از کمی آرد نخودچی استفاده می کنیم. سپس مواد گوشتی را به شکل گلوله های کوچک شکل می دهیم. سپس در روغن داغ سرخ می کنیم. در انتهای پخت، حرارت را بسیار کم می کنیم و در ظرف را می بندیم تا کاملا پخته شود.

بعد از نیم ساعت تا چهل دقیقه، برنج ما دم می کشد. آن را در ظرف مورد نظر می کشیم و کوفته های قلقلی را دور آن می چینیم. رشته پلو ما آماده است.

نکته ها

بهتر است رشته را به دو تا سه قسمت تقسیم کنیم و پس از ریختن آن در برنج، یک قاشق کره یا روغن نیز اضافه کنیم.

برای سرو این غذا می توانیم از کشمش سرخ شده نیز استفاده کنیم.

پلو
رشته‌ پلو

طرزتهیه دوغ محلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *