عطاری

آشنایی با خواص بهار نارنج

آشنایی با خواص بهار نارنج | شمسی خانوم

بهار نارنج گیاهی است که از شکوفه تا میوه اش قابل استفاده می باشد. طبع، بهار نارنج گرم و خشک است و برای افرادی با طبع سرد، بسیار مناسب است. این گیاه سرشار از ویتامین های مختلف مثل ویتامین b وc و d است. بهار نارنج همان شکوفه درخت نارنج است که در فصل بهار باعث زیباتر شدن این درخت می شود و در پاییز و زمستان این درخت ، میوه نارنج می دهد.

میوه، گل و برگ این درخت پر از خاصیت است. شکوفه های کوچک این گیاه عطری مسحور کننده دارد و در صنعت عطرسازی و ساختن اسانس، انواع نوشیدنی های فصلی و عرق های گیاهی و همچنین در تهیه مربا، گز، سوهان و … کاربرد بسیار زیادی دارد.

آشنایی با خواص بهار نارنج

درمان اختلالات دستگاه گوارش

نوشیدن دمنوش بهار نارنج به تسکین درد های پی در پی شکمی، درمان دردهای نفخ معده، اسپاسم، سوء هاضمه و سکسکه مفید است. به طورکلی مصرف منظم دمنوش بهار نارنج تاثیر بسیاری در تقویت معده دارد.

درمان اختلالات خواب

برای داشتن خواب آرام و راحت شبانه مصرف دمنوش بهار نارنج راه حل خوبی است. البته نباید در مصرف آن زیاده روی شود. افرادی که دچار اختلال خواب هستند ، با نوشیدن مقداری عرق بهار نارنج، 2 ساعت قبل از خواب، خواب بسیار آرامی خواهند داشت.

آرامش اعصاب

دمنوش بهار نارنج با ایجاد آرامش و کاهش اضطراب و تحریکات عصبی ،تاثیرات مثبتی روی سیستم عصبی می گذارد. همچنین این دمنوش برای رفع قولنج های عصبی و برطرف کردن غم و افسردگی بسیار مفید است.

بهبود رفتار

معمولا در روزهای گرم سال، با افزایش دما و میزان تعریق، رفتار و خلق و خوی بسیاری از افراد تغییر می کند. برای جلوگیری از این تغییر رفتار، بهتر است هر روز عصر نصف لیوان عرق بهارنارنج را با نصف لیوان آب خنک و یک قاشق سکنجبین شیرین کرده و میل کنید.

رفع سنگ کلیه

مصرف آن به همراه آب کرفس، جهت استخراج سنگ های کلیه و مثانه و خرد کردن آنها بسیار مفید می باشد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

سرشار از آنتی اکسیدان است که از بدن در مقابل رادیکال های آزاد محافظت کرده و موجب کاهش خطر ابتلا فرد به بیماری های جدی و مزمن و در نهایت موجب تقویت سیتم ایمنی بدن می شود.

درمان سردرد های عصبی و میگرن

در طب سنتی ، دمنوش بهار نارنج را برای تسکین سردرد های عصبی و میگرن استفاده می کنند.

کمک به هضم غذا و درمان ناراحتی های معده

برای بهبود هضم غذا و کاهش ناراحتی های معده می توان، مقداری عرق بهار نارنج به چای اضافه کرد.

رفع بزرگی طحال

برای رفع بزرگی طحال، مصرف منظم و مداوم بهار نارنج موثر است.

کنترل تشنج ها و حمله قلبی

پیشگیری از حمله قلبی و کنترل تشنج های عصبی از دیگر خواص دمنوش بهار نارنج در طب سنتی است. دمنوش بهار نارنج به برطرف کردن تپش نامنظم قلب کمک می کند و با تنظیم سطح فشار خون از طریق افزایش گردش خون در رگ ها از بروز سکته های ناگهانی پیشگیری می کند.

رفع یبوست

افرادی که مشکل یبوست دارند ،آب بهار نارنج را همراه با عسل میل کنند.

تاثیر در لاغری

امروزه سبک زندگی سالم و تناسب اندام اهمیت زیادی در زندگی عموم مردم پیدا کرده است. افرادی که دچار اضافه وزن هستند به دنبال روشهای طبیعی برای لاغری هستند. بهار نارنج یکی از گزینه های طبیعی است که می توان در لیست رژیم غذایی خود برای کاهش وزن اضافه کرد.

بهار نارنج، دارای مقـادیر کمـی از آلکالوییــدها ماننــد ســینفرین و اوکتوپــامین اســت کــه آگونیستهای سمپاتومیمتیک مستقیم و غیرمستقیم دارند. این مواد موجود در بهار نارنج که غلظتهای بسیار کم دارند موجب کاهش وزن می شوند. علاوه بر آن آلکالوئید سینافین موجود در بهار نارنج باعث افزایش متابولیسم بدن و کاهش اشتها می شود. برای کم کردن وزن ، می توان در کنار ورزش، از بهار نارنج نیز استفاده کرد.

گیاه ضد سرطان

بهار نارنج مانند چای سبز و دیگر گیاهان دارویی، غنی از آنتی اکسیدان است که از بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند، همچنین دمنوش این گیاه دارای خواص ضد التهاب و ضد آلرژی است. بنابراین مصرف چای و دمنوش این گیاه، در درمان و پیشگیری از سرطان مفید است.

خواص این گیاه برای خانم ها

برای تسکین درد های قاعدگی و مشکلات مربوط به یائسگی خانم ها، بهترین گزینه همیشه استفاده از طب سنتی و گیاهان دارویی است. زیرا عوارض داروهای شیمیایی را ندارند. یکی از این داروهای گیاهی، دمنوش و چای بهار نارنج و عرق آن است.

معمولا تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی خانم ها با استرس، اضطراب و ناراحتی های روحی و عصبی همراه است که در اکثر خانم ها این آشفتگی ها با گریه کردن یا واکنش های هیجانی تند تخلیه می شود. این بار به جای مصرف دارو و مسکن های شیمیایی، دمنوش های گیاهی از جمله عرق این گیاه را امتحان کنید.

این گیاه مقوی در تنظیم فشار خون، کاهش علائم یائسگی و تسکین دردهای سینه در سیکل قاعدگی بسیار موثر است.

پوست

عصاره و آب این گیاه در صافی و درخشندگی پوست موثر است. علاوه بر از بین بردن لک و جوش های پوستی، در رفع چین و چروک های زیر چشم هم موثر است. همچنین عصاره نارنج در رفع تیرگی و سیاهی دور چشم کمک می کند.

عرق و دمنوش بهار نارنج مانند یک تونر آرایشی بسیار عالی برای پوست های چرب عمل می کند. این عصاره را هم برای استعمال خارجی و هم به عنوان نوشیدنی روزانه می توان استفاده کرد.

در دوران بارداری

در دوران بارداری، خانم ها علاوه بر تغییرات جسمی، دچار تغییرات روحی بسیاری می شوند. امروزه با پی بردن به خواص فوق العاده عرق بهار نارنج در رفع نا آرامی های جسمی و روحی، این گیاه مورد توجه بسیاری از زنان باردار قرار گرفته است. البته باید توجه داشت که زیاده روی در مصرف عرق بهار نارنج ممکن است سلامتی را با مشکل مواجه کند. به همین دلیل باید با مشورت پزشک و با احتیاط مصرف شود.

برخی از خانمها پس از زایمان، افسردگی بعد از بارداری را تجربه می کنند، مصرف روزانه یک لیوان دمنوش یا عرق این گیاه، با تنظیم ضربان قلب، به تدریج اضطراب و افسردگی را از بین می برد و آرامش سابق را باز خواهد گرداند.

زنان بارداری که مشکل بی خوابی دارند نباید از داروهایی شیمیایی مانند دیازپام استفاده کنند زیرا عوارضی همچون لب شکری (ایجاد شکاف در لب نوزاد) وکام شکری (ایجاد شکاف در دهان نوزاد) ایجاد می کند. مصرف این گیاه می تواند در تنظیم خواب زنان باردار بسیار مفید باشد.

سایر فواید

 • تنظیم تپش نامنظم قلب و رفع اضطراب
 • آرامش بخش و ضدهیجانات دستگاه عصبی
 • مربای این گیاه مقوی برای معده و ضد تشنج
 • خاصیت ضد سرطانی، ضد آلرژی و ضد التهابی و تقویت سیستم ایمنی بدن
 • درخشندگی و باز کردن پوست صورت با بخور بهارنارنج
 • تنظیم سطح فشار خون با افزایش گردش خون در رگ ها
 • رفع منافذ پوست با آب این گیاه
 • رفع غم و افسردگی با عرق این گیاه
 • ادرار آور
 • تسکین ناراحتی های سینه
 • بهبود سرماخوردگی با بوییدن این گیاه
 • هنگام بروز ناراحتی به افراد مبتلا به بیماری غش مصرف عرق این گیاه توصیه می شود.
 • رفع ضعف اعصاب و نشاط آور
 • کاهش شدت علائم یائسگی
 • رفع سکسکه با دم کرده این گیاه
 • رفع سرگیجه با استفاده با شربت این گیاه
 • بر اساس نتایج مطالعه محققان مانند یک دیازپام قوی، استرس و واکنش های عصبی بیماران را رفع می کند و نوشیدن روزانه این دمنوش و عرق گیاهی، ریتم و ضربان قلب را به حالت نرمال باز می گرداند.
 • ضدتشنج، متعادل کردن دستگاه تنفسی، مقوی معده، رفع حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری، دفع صفرا، جلوگیری از شکستگی مویرگ ها ،شفاف و نرم کردن پوست بدن و تقویت مغز
اندازه مجاز برای مصرف

برای تعیین محدوده مصرف بهار نارنج تاکنون در حال حاضر اطلاعات علمی کافی جمع آوری نشده است. اما مصرف بیش از اندازه هر گیاه دارویی می توان خطرساز باشد. همچنین اگر از محصولات آماده استفاده می کنید قبل از مصرف به برچسب بسته بندی آن توجه کنید. علاوه بر این در صورت داشتن بیماری خاص ، پزشک خود را در جریان مصرف بهارنارنج قرار دهید. اگر ناخواسته در مصرف بهارنارنج زیاده روی کردید ، کمی گلاب بنوشید ، زیرا گلاب مصلح بهار نارنج می باشد.

آشنایی با خواص عرق رازیانه
آشنایی با خواص موز
Bitter orange
بهار_نارنج

شامپو رزماری بیوآکوا تقویت کننده و ضد ریزش مو 250 میل

129,000 تومان
افزودن به سبد خرید
فروخته شده:190
باقی مانده:10
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

4 دیدگاه در “آشنایی با خواص بهار نارنج

 1. سارا گفت:

  عالیه کلا ارامش دهندهس مخصوصا قبل از خواب

  1. مدیر گفت:

   ممنون که تجربیاتتون رو با ما در میون میگذارید.

 2. ستاره گفت:

  خیلی دوس دارم بخصوص تو هوای گرم شربت درست کنی توش یخ بندازی😊😊😊
  😉😉

  1. مدیر گفت:

   بله حتما امتحان کنید به دلیل خواص بسیار بالاش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *